Organizátorom trnavskej PechaKucha Night je občianske združenie Publikum.sk.

oz.publikum.sk

Martin Štefanovič

Martin Štefanovič
Martin Štefanovič

začal s letterpressom a typografiou v roku 2016 ako samouk. Na jeseň 2020 založil značku NOISTYPO a pôsobí v tvorivom kolektíve ateliéru Das Schwarze Schwimmbad v Novej Cvernovke. Tlačí ručne na strojoch z minulého storočia pomocou dreveného a kovového písma alebo za použitia digitálne vytvorených štočkov.

Letterpress (kníhtlač) je stará technika tlače z výšky, pri ktorej sa písmo vkladá do rámov manuálne a následne sa vytlačia na podklad. Každý kus papiera je vkladaný do strojov ručne, „rovnakosť“ je prakticky vylúčená vďaka veku písma a jeho ”defektom”. Nepredvídateľnosť, limity, “nedokonalosť”, ale aj manuálna práca, to všetko sú dôvody, kvôli ktorým tento druh tlače prežil až do dnešných dní a zažíva renesanciu medzi umelcami, dizajnérmi a ilustrátormi na celom svete.

NOISTYPO tvorí hlavne typografiky, ktorými sa snaží priveľmi nemotivovať, ale vyjadruje skôr svoje pocity, vášne a názory na dianie u nás a vo svete. Okrem toho spolupracuje s rôznymi značkami, v poslednej dobe tlačí na zákazku hlavne architektúru, ale aj pozvánky, vizitky atď.