Organizátorom trnavskej PechaKucha Night je občianske združenie Publikum.sk.

oz.publikum.sk

Dudas brothers

Dudas brothers

Ide o súrodenecké duo trnavských vizuálnych umelcov, ktoré vystupuje pod menom Dudas brothers. Starší z bratov Juraj študoval najprv na bratislavskej VŠVU pod vedením profesora Ruda Sikoru. Keďže jeho záujem o umenie ani po ukončení školy neutíchal, rozhodol sa vyskúšať si aj pražské štúdium v odbore intermédií na Akademii výtvarních umění, kde bol vedený profesorom Milanom Knížákom. Jurajova tvorba by sa dala zaradiť k post-konceptu so zásahom do analýzy médií a ich manipulácie. Často do svojich prác vkladá text, slová či písmená.

Mladší brat Ivan sa inšpirovaný svojim starším súrodencom rozhodol kráčať v bratových šľapajach. Prihlásil sa na štúdium intermediálneho umenia, rovnako na VŠVU v Bratislave pod vedením profesora Ruda Sikoru a neskôr profesora Daniela Fishera. Absolvoval tiež zahraničný študijný pobyt na Nothingham Trent University v Anglicku, kde sa prikláňal ku stratégiám mediálneho umenia. Jeho tvorbu charakterizuje práca s nájdeným filmom, obrazom, zvukom – označovaná ako found footage. Nezanevrel však ani na klasiku a občasne sa venuje maľbe, objektom či animáciám. V súčasnosti prednáša na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave.

Vo svojej tvorbe sa bratia venujú aktuálnemu spoločenskému dianiu a politicko-sociálnemu aktivizmu. Naposledy mohli tvorbu bratov Dudášovcov Trnavčania vidieť na vlastné oči v roku 2014, keď v Synagóge- Centre súčasného umenia prezentovali svoje práce na výstave: Znovu Spolu / každý sám za seba. Touto spoluprácou sa snažili reflektovať napätú politickú situáciu na neďalekej Ukrajine.

Viac o ich tvorbe nájdete na tejto stránke.