Organizátorom trnavskej PechaKucha Night je občianske združenie Publikum.sk.

oz.publikum.sk

Dominik Hlinka

Dominik Hlinka, foto: Vanda Mesiariková
Dominik Hlinka
foto: Vanda Mesiariková

Maliar považovaný za analyticko-konceptuálneho maliara. V autorovej tvorbe môžeme sledovať dlhodobý záujem o rozdielny maliarsky prístup k vybraným motívom, ktorý však graduje do autenticky prežívaných možností prepisu predlohy na plochu plátna.

Uvažovanie o maľbe, jej možnostiach a vôbec jej podstate, realizuje súčasne v širšom spektre médií, akými sú okrem tradičných maliarskych riešení aj tvorba objektov, miesto špecifických inštalácií a v neposlednom rade práca v digitálnom prostredí.

V posledných rokoch do svojej tvorby aktívne zapája softvér a výpočtové technológie, no zároveň pritom reflektuje aj ich pozíciu a vplyv na ľudské myslenie a konanie. Motívy jeho malieb sú preto prevažne digitálne, pracuje s 3D skenovaním objektov, machine learningom ako aj s laickým programovaním pre dosiahnutie obrazových predlôh bez „zmyslového“ zaujatia, čím naráža na (anti)racionalitu, resp. nezaujatosť softvéru.

Hlinka absolvoval štúdium na VŠVU v Bratislave na Katedre maliarstva v Ateliéri mal+by (2008- 2014 pod vedením doc. Mgr. art. Klaudie Kosziby ArtD), kde od roku 2015 pokračoval v doktorandskom štúdiu a od roku 2018 pracuje ako odborný asistent pre tento ateliér. V rokoch 2011-2012 absolvoval stáž na HEAD v Ženeve. Je členom medzioborového zoskupenia INSTITUT INSTITUT.

Medzi zásadné umelecké aktivity autora patria predovšetkým samostatné a skupinové výstavné aktivity v relevantných galériách Dox a Galerie Pragovka v Prahe, Krajská galerie výtvarného umění v Zlíne, Galerie mesta Plzeň, Industra art a Galerie Tvar v Brne alebo tiež poľská Wroclav City Gallery a Bellart Gallery vo Viedni, tak samozrejme aj na Slovensku: Slovenská národná galéria, Galéria mesta Bratislavy, Galéria Cypriána Majerníka, Galéria Medium, HotDock Gallery,  Nitrianska galéria a Galéria Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici. Je nositeľom niekoľkých významných ocenení. Získal štipendium od Nadácie Novum, cenu rektora VŠVU za diplomovú prácu a cenu poroty na XI. Trienále akvarelu v Lučenci. Bol taktiež nominantom na VÚB Maľba roka, ESSL Art AWARD, Strabag Artaward a Startpoint: prize for emerging artist. Dominik Hlinka sa zúčastnil niekoľkých rezidenčných pobytov, napr. v Montemor-O-Novo v Portugalsku alebo v Novej Synagóge v Žiline pri rozkladaní Sphéry, na Hore Sitno vďaka kultúrnemu centru Banská St_a_nica Contemporary, a tiež v Periférnych Centrách v Dúbravici.

Viac info na: www.dominikhlinka.com, www.institutinstitut.com.

Monkey on the Phone agains a Wall, 2022
Odpočinutí Galerie Dole Ostrava, 2023