Organizátorom trnavskej PechaKucha Night je občianske združenie Publikum.sk.

oz.publikum.sk

Monika a Bohuš Kubinskí

Monika a Bohuš Kubinskí

Na výtvarnú scénu vstúpili v 90. rokoch. Bohuš sa v tom období venoval prevažne komornému sochárstvu s postkonceptuálnymi presahmi a Monika reštaurovaniu a voľnej maliarskej tvorbe. Zoznámili sa v Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici, odkedy tvoria pár v umeleckej tvorbe i v súkromí. Kým Bohuš Kubinský sa vo svojej tvorbe venuje sochárstvu, Monika Kubinská sa venuje klasickej maľbe – spolu však tvoria intermediálne diela.

Bohuš Kubinský po páde železnej opony neváhal dlho, už v roku 1989 sa vydal na študijné pobyty do Florencie a do Carrary, kde sa učil pracovať s mramorom, ktorý ako materiál pri tvorbe používa doteraz a azda ako jediný zo slovenských sochárov. Bol taktiež finalistom súťaže Mladý výtvarník roka a ceny Tonal (dnes Cena Oskára Čepana). Pre Moniku Kubinskú sú zas charakteristické témy súvisiace so ženstvom, tvorí pritom najmä veľkorozmerné obrazy. V roku 1992 získala ocenenie na medzinárodnom sympóziu v talianskej Carrare (1. miesto za maľbu).

Moniku a Bohuša Kubinských charakterizuje koncentrovanosť a hĺbavosť v prístupe k dielu. Vystavovali okrem iného napr. v Paríži, v Budapešti, v Holandsku, Rakúsku aj v Litve a popri výstavnej činnosti sa roky venujú realizáciám v architektúre a vo verejnom priestore. Ich diela vynikajú citlivou symbiózou prostredia a výtvarného umenia. Pracujú s farebnosťou a diela niekedy dotvárajú aj akustickými prvkami, čím podčiarkujú ich emocionálny apel. Ich tvorba im priniesla účasť na prestížnom grantovom programe Pollock-Krasner v New Yorku.

Viac o ich tvorbe nájdete na tejto stránke.