Organizátorom trnavskej PechaKucha Night je občianske združenie Publikum.sk.

oz.publikum.sk

Martin Smatana

Martin Smatana
Martin Smatana

Martin je režisér animovaných filmov a ilustrátor. Rád robí stop-motion animácie a pracuje manuálne s rôznymi materiálmi, zvyčajne u neho nájdete textil a papier.

Prvý úspech zaznamenal z jeho debutom Rosso Papavero (2015), ktorý premietali na viac ako 200 festivaloch a získal 13 ocenení. Úspech neminul ani jeho absolventský film – The Kite, ktorý mal premiéru na Berlinale 2019 a bol vybraný do semifinále Študentskej akadémie a zároveň zaradený do filmovej zbierky MoMA. Martin zaň získal viac ako 60 medzinárodných ocenení. Po ukončení štúdia založil Studio Bororo, ktoré okrem produkcie reklám v súčasnosti vyvíja krátky animovaný film Hello Summer a detský animovaný seriál Romeo a Tango.

Počas pandémie pandémie doľahla zlá nálada aj na Martina. Ten sa však nedal a začal cielene vyhľadávať dobré správy z celého sveta. Vybral jeden pozitívny príbeh za druhým a vytvoril k nemu veselý obrázok z použitého oblečenia. Vniklo tak 52 ilustrovaných dobrých správ a vidieť ich môžete v knižnom vydaním pod titulom Rok dobrých správ.

Martin študoval animovanú tvorbu na VŠMU v Bratislave a na FAMU v Prahe. Počas štúdia pracoval v estónskom filmovom štúdiu Nukufilm a niekoľko rokov viedol workshopy animovaného filmu.

Rok dobrých správ, VYDAVATEĽSTVO Monokel, 2021