Organizátorom trnavskej PechaKucha Night je občianske združenie Publikum.sk.

oz.publikum.sk
20 prezentácií za rok 2014, o ktorých ste nevedeli

20 prezentácií za rok 2014, o ktorých ste nevedeli


Z času na čas s vami zdieľame výber najzaujímavejších (a najsledovanejších) prezentácií na stránke Pechakucha.org. Tento krát sme si však pre Vás pripravili výber tých, ktoré v centrále PechaKucha v Tokyo považujú za úžasné, pôsobivé, alebo jedinečné príbehy, pretože to je to hlavné, čo robí PechaKucha tak jedinečnou.Užite si to.
 

Cesta do virtuáneho sveta

Architekt David Denton má bohaté pracovné skúsenosti ako managing partner Frank Gehry, ale ešte viac ohromujúca je jeho práca budovania digitálnych prostredí … mimochodom, David má Parkinsonovou chorobou a organizuje podporné skupinové stretnutia vo virtuálnom svete.

Jemenská raperkaNapriek diskriminácií žien a nestabilite jej domovského mesta Saná, Amani Yahya nám ukazuje, že vášeň víťazí: Amani rapuje o problémoch žien v Jemene. Prepína pri tom medzi svojou rodnou arabčinou a angličtinou.
LokomotiváciaAndrew Gunn vždy zaváha pri otázke aké má záľuby. Na rozdiel od tých, ktorí vyznávajú bežné koníčky miluje vláčiky a výrečne a veselo sa ponorí do krásneho, fiktívneho sveta, ktorý si vytvára pomocou miniatúrnych koľajníc. Niet pochýb o tom, že je to jedna z najkrajších prezentácie čo sme počuli.
Zvuk stromuSimon Fagéus „99-ročný dedko vždy miloval pešiu turistiku, ale ako to už býva nie je tak mobilný, ako býval. Simon teda vyrazil nahrávať zvuk 4000 rokov starého stromu Jomon Cedar ako súčasť veľmi netradičného darčeka k 100. narodeninám.
Viva La Revolution chodcovPeatónito je ozajstný superhrdina ulíc Mexico City. Nosí tradičnú masku zápasníkov – Luchador a chráni chodcov v meste, prekypujúcom automobilmi. Vyhrať našu súťaž Urban Inovation sa mu nepodarilo, ale určite získal naše srdcia.
Oslava architektúry na Veľvyslanectve BrazílieBrazílsky veľvyslanec v Japonsku André Correa do Lago je kurátor a kritik architektúry a prišiel na náš Tokyo Designers week hovoriť o Brazílii a úžasných prepojeniach diplomacie a architektúry. V prednáške hovoril aj o inštalácii k majstrovstvám sveta 2014, ktorá bola vytvorená na brazílskom veľvyslanectve v Tokiu váženým japonským architektom Shigeru Ban.
Hľadanie AuroryJudith Conning z Forster-u v Austrálii má závideniahodnú pozíciu, ktorá obnáša cestovanie na sever od polárneho kruhu, aby pozorovala jeden z najmagickejších úkazov sveta, nádherný prírodný javý: Aurora Borealis.
Svetelné sochyPodobne ako televízia manipuluje a ovláda svetlo, aby sprostredkovávala zábavu, mediálny umelec James Clar používa trojrozmerné svetelné plastiky aby sprostredkoval emócie.
Bytie a kávaVäčšina ľudí si jednoducho vypije svoju šálku kávy a bez zamyslenia ide ďalej. Bryan Kegley nie je ako väčšina ľudí. Ako barista a tak trochu filozof, hovorí o káve, jej prchavom účinku a prirovnáva proces pitia k existenciálnym momentom. Už nikdy nebudete piť kávu rovnako ako predtým.
Čaj DarjeelingAk máte radšej čaj, tak Juliana „Topsy“ Post vás zavedie do Západného Bengálska a ukáže vám spievajúce ženy, ktoré oberajú čajové lístky pre globálnych producentov čaju. Ako sama hovorí, „chce to veľa rúk, aby sa dostala jedna šálka čaju Darjeeling až k nám.“
Najvyšší zatočený mrakodrap svetaJo Palma pracuje v Skidmore, Owings & Merrill, architektonickej a inžinierskej firme známej vďaka dizajnu mrakodrapov (do ich portfólia patrí napríklad Burj Khalifa a One World Trade Center). Hovorí tu o skrytých a komplexných problémoch pri stavebe Dubaj Cayan Tower – budove, navrhnutej tak, aby každé poschodie bolo otočné 1,2 stupňa, čo vedie k rotácii takmer 90 stupňov na 88 poschodiach.
Tarantula a sexBrandon Bane je plný nadšenia pre svoju prácu. Ukázalo sa, že je obzvlášť zapálený pre vedu a zoológiu. Priblížil nám, ako študoval jedinečné párenie tarantúl, alebo podľa jeho vlastných slov, „porozprávam Vám o tom, ako Tarantuly hovoria o sexe.“
Vášeň pre listyPredtým, než sa stala kaligrafkou, Gabby Toner bola 39 rokov mníška. Ako sama hovorí, na kaligrafiu sa dala ako na spôsob ako sa vyrovnať so smútkom, ktorý zažívala ako riaditeľka pohrebného ústavu. Gaby sa nás pýta: „Kedy naposledy ste dostali list?“ Hovorí, že kaligrafia je stratené umenie.
MayuhouseMayu (繭) je japonské slovo pre ulity. Izumi Saito spolu so svojím otcom, stavia malé, komfortné obytné priestory, ktoré sa omotajú okolo obyvateľa „ako roztomilá, kompaktná, hlinená ulita.“
Bitka, ktorú sme si nevybraliSrdcervúci a inšpiratívny príbeh zároveň. Počúvanie fotografa Angela Meredino hovoriť o tom, ako zdokumentoval prehraný boj svojej ženy s rakovinou prsníka, následky a jeho myšlienky na život a lásku nenechá ani tie najotrlejšie povahy chladnými.
Dreamliner dizajnuDizajner Pavel Pugh hovorí o lietadle Designer Airliner 1.0, lietadle, ktoré má všetko, čo dizajnér potrebuje pre svoju inšpiráciu aby mohol robiť svoju robotu najlepšie ako vie. Hovorí, že „dizajn je priesečník medzi riešením problémov a remeslom“ a opisuje jeho motiváciu, prečo sa stal dizajnérom, rovnako ako jeho proces.

Keep Calm and Carillon

Orchestrálny huslista Frank Steijns cestuje po svete a hrá v orchestri. Súčasne však hrá na Holandský národný nástroj: Carillon bells vo veži v Maastrichtskej radnice. Ako Frank hovorí, je „DJ s veľmi pekným nástrojom,“ a vysvetľuje, ako vynašiel zvony na kolesách, a teraz hráva pre živé publikum.

Prázdny kostol: Môj rok vieryPo rokoch ako ateista nám, kresliar a ilustrátor Dylan Horrocks, ukazuje, ako sa rozhodol dať viere šancu a ako spovedal ľudí v snahe vidieť veci ich očami. Frank zisťuje, že hranice medzi náboženstvom a ateizmom sú oveľa zložitejšie, že si myslel.
Počúvanie popcornuPopcorn: ľahodné občerstvenie, alebo niečo viac? Rami Salame, nadšenec pre vyšetrovanie a popcorn, objasňuje tajomstvom zahalený popcorn a snaží sa odhaliť pravdu o jeho existencii. Vypočujte si, ako vysvetľuje svoju komickú dedukciu okolo popcornu a jeho nepravdepodobného vzťahu k písacím strojom a akordeónom.
Hry ako interaktívne umenieUmelec, herný dizajnér a autor Chris Solarski hovorí o miestach, kde sa videohry prelínajú s klasickým umením, filmom a animáciou. „Snažíme sa, premietnuť toto klasické poňatie maľby – statického média – do 3D prostredia“ Chris obratne eliminuje akékoľvek otázky alebo výhrady k tomu, či sú hry umenie.
Význam hraniaČože? Tých prezentácií je 21 hovoríte? Aby sme boli spravodliví, táto bola vybraná vami všetkými. Christina Hug a jej prezentácia „význam hrania“ bola najsledovanejšia PechaKucha prezentácia v roku 2014. Určite súhlasíme s Christinou – hranie je nanajvýš dôležité pre nás všetkých.